Foto: En av statyerna i parken föreställande Carl-Fredrik Ridderstad – far till Anton Ridderstad som lät sätta upp statyerna i parken

Berga Slott och Statypark
ett okänt besöksmål

Anton Ridderstad (1848 -1933) växte upp och bodde under sitt vuxna liv på egendomen Berga (numera stadsdelen Berga). Ridderstad var både konst och historieintresserad samt författare. I slottet förvarade han konst och museiföremål och på kullen lät han anlägga en park med statyer och minnesstenar, som en hyllning till konstnärer och historiska personer i Östergötland. Trots sitt centrala läge i Berga, nära både trafikled och cykelbanor är parken okänd för många linköpingsbor.

Guide:
Eva Lindgren, en av våra medlemmar i konstföreningen, berättar dess historia.

Datum:
25 maj kl. 18:00
Vandringen tar ca 75 min

Kostnad:
90 kr/pers.
betalas vid anmälan på 
BG 625-8537 eller 
Swish 123 159 8176
Skriv i meddelande: Berga

Efter konstvandringen äter vi en gemensam middag på en Restaurang till självkostnadspris.

Anmälan:
Senast 20 maj till
info@saabskonstforening.com